Książki – 2020

luty 2020

1 Last Wish – Andrzej Sapkowski (ebook 288 stron 8 luty) czyli zbiór opowiadań o wiedźminie w angielskim tłumaczeniu. Zacząłem przed spotkaniem z tłumaczem Sapkowskiego a potem się wciągnąłem. No i po polsku to się jednak lepiej czyta i to z wielu powodów. Po pierwsze jak z angielskim radzę sobie dobrze to jednak językiem ojczystym władam lepiej. Tego się nie da ukryć. No i mam wrażenie że tłumaczenie mimo że całkiem niezłe to sporo traci. Więc można ale pytanie czy warto. Może do sagi wrócę, ale to już raczej po polsku.

2 Factfulness Hans Rosling (ebook 388 stron 17 luty) Trochę ciężko jest mi opisać o czym jest ta książka. Może zacznijmy od podtytułu czyli: ” Dlaczego Świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” To takie optymistyczne podejście do świata bazujące na twardych danych statystycznych. Pokazuje że podejście „kiedyś było lepiej” jest wielką bzdurą i nie wytrzymuje sprawdzenia danych. Warto zacząć od tego testu . Książka otwiera oczy, zdecydowanie warto przeczytać, polecam gorąco.

W trakcie:

Ceimność płonie – Jakub Ćwiek (ebook 310 stron 21% stan na 17 luty) dość dziwna książka, bonusem jest miejsce akcji czyli centrum Katowic a dokładniej stary dworzec kolejowy. Moje rewiry więc książka ma lekki plus na dzień dobry. Na razie to jest jeden z niewielu plusów. Inne książki Ćwieka bardziej przypadły mi do gustu

Z zaległości czytelniczych najbardziej ciągnie mnie do tych tytułów, lista 2read jest oczywiście znacznie dłuższa.

  • Król – Szczepan Twardoch
  • Chrobot – Tomasz Michniewicz