Książki – 2019

No więc zgodnie z zapowiedzią tutaj planuje wpisywać krótkie notatki na temat książek przeczytanych w 2019 r. To będzie taki zapis postępów jakie robię przy projekcie 52 książki w roku. No więc po kolei:

Styczeń 2019

1 Niebo ze stali – Robert M. Wegner (eb 05.01) tom 3 Meekhanu przeczytany ponownie w ramach przypomnienia przed tomem 5. Pierwsze dwa tomy czytało się szybciej ale kolejne nie są gorsze a cięższe. Tam były bardziej opowiadania, które później jak się okazuje jednak miały za sobą myśl przewodnią. W kolejnych już akcja się zaczyna zbliżać do siebie.

2 Pamięć wszystkich słów – Robert M. Wegner (eb 11.01) tom 4 Meekhanu przypomniany. Jeszcze dłuższy i cięższy niż 3 ale warto.

3 Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu – Jakub Ćwiek, Adam Bigaj (eb 20.01) to takie coś pomiędzy wywiadem a biografią Adama Bigaja napisaną przez Ćwieka. Bigaj to w latach 90. kierownik sekcji zabójstw na wrocławskim starym mieście, a później wieloletni naczelnik wydziału kryminalnego na Rakowcu. Bardzo fajnie się czyta, rozdziały są krótkie i treściwe napisane żywym i plastycznym językiem. Para autorów dobrała się rewelacyjnie bo Ćwiek te historie Bigaja umie w odpowiedni sposób przelać na papier i czyta się to bardzo przyjemnie. Mimo że sprawy i realia pracy „psów” wcale lekkie nie są.

4 Każde Martwe Marzenie – Robert M. Wegner (eb 30.01) – no i tom 5 Meekhanu. Chyba ciekawszy niż 3 czy 4. Historia była bardziej spójna, napisane płynniej. Mniej bohaterów niż w 4 tomie poprawiło czytelność a w końcu historie prowadzone w poprzednich tomach zaczynają się schodzić. Warto.

Luty 2019

5 Liżąc ostrze – Jakub Ćwiek (eb 3.02) to teraz dla odmiany coś lżejszego czyli Ćwiek. Książka całkiem niezła tak do 3/4, potem autor nie za bardzo miał pomysł co dalej. Horror to na pewno nie jest, sensacyjna też nie do końca w sumie takie niewiadomoco. Ale czyta się całkiem przyjemnie, jak to Ćwiek napisane lekko i przyjemnie.

„Inżynierowie. Tajna armia Hitlera” – Blaine Taylor (eb 15% ma 4.02) – zarzucone. Temat całkiem ciekawy a książka jest nudnawa. Za długie podpisy pod zdjęciami, za dużo tematów jeden po drugim. Nie spodobała się, odpadłem na początku.

Marzec 2019

6 „Opowieści o pilocie Pirxie” Stanisław Lem (eb 06.03) no to powrót do klasyki, no i to się czyta. Czytało się dość długo, po drodze był urlop narciarski. Ale jednak bardzo fajne, kiedyś już chyba czytałem ale pamiętałem tylko pierwsze i ostatnie opowiadanie. Tych środkowych nic. Więc pewnie inne wydanie i może kiedyś nie przeczytałem całości. No w każdym razie teraz była całość wydania z bookrage.

Opowiadanie „Jeszcze jeden bohater” – Robert M. Wegner (eb. 8.03) było w zbiorze Herosi oraz antologii opowiadań nominowanych do Zajdla ale ja czytałem je osobno. Zresztą opowiadanie wspomnianego Zajdla otrzymało. Niezłe ale trochę klimat mi nie podchodzi, polecić mogę bo czyta się bardzo fajnie ale coś mi nie pasuje. Nie za bardzo jestem w stanie powiedzieć co, ale jednak coś zgrzyta. Takie wojenne SF, dość mroczne, klimatyczne, jak to Wegner bardzo dobrze napisane. Nie liczy się jako kolejna książka bo raptem 40 stron.

7 Zagadki kryminalne PRL – Tomasz Ławecki i Kazimierz Kunicki (eb 23.03) Zbiór opisów przestępstw z PRLu. Czyta się nieźle mimo ciężkiej tematyki. Dość podobne do Bezpańskiego (numer 3 w zestawieniu) ale Bezpański jednak lepszy. Miejscami za dużo materiałów i niezbyt spójnie to wyszło, miałem wrażenie jakby do każdego rozdziału było wrzucane wszystkie dostępne informacje bez większego zastanowienia. Wnioski po lekturze sprowadzają się głównie do tragicznej nieudolności i nieskuteczności MO, szczególnie w latach powojennych. Większość rozdziałów bardzo dołująca bo mówi o mordercach i to wielokrotnych i nieudolności MO która skutkuje kolejnymi ofiarami. Jeden z ciekawszych rozdziałów opowiada o włamaniu do banku w Wołowie przez totalnych amatorów ich przygotowaniach do skoku i wpadce.

8 Spokojnie. To tylko Rosja – Igor Sokołowski (eb 30.03) To taki zbiór mini-reportaży i spostrzeżeń na temat Rosji. Opowieści z podróży autora po tej Rosji mniej znanej, małe miasteczka i jeszcze mniejsze wioski. Na razie bardzo przyjemna lektura i z każdego zdania widać potwierdzenie tezy „Rosja to stan umysłu”. Mogę spokojnie polecić.

9 Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945 – Łukasz Mięczykowski (eb 31.03) Niedługi (123 strony) opis kilku karabinów przeciwpancernych i ich krótkiej popularności. Czyli odwieczny wyścig między bronią i osłoną, tutaj wygrały czołgi z coraz grubszymi pancerzami. Książka dotyczy tylko karabinów o innej broni przeciwpancernej są tylko wzmianki.

kwiecień 2019

10 Ostatni dzień pary – (eb, 08.04) antologia prac konkursowych konkursu Krakonowego łączącego w sobie tematykę Steampunk i Postapo. Bardzo krótkie te opowiadania, niektóre bardzo pomysłowe inne znowu dość dziwne i nie za bardzo wiadomo o co w nich chodzi. Jako przerywnik można, wchodzą lekko.

11 Homo bimbrownikus – Andrzeja Pilipiuka (eb 10.04) Jak to Wędrowycz lektura lekka łatwa i zbytnio szarych komórek nie obciążająca. Czyta się szybko, lekko wchodzi i zbyt mocno w pamięć nie zapada.

12 Wieszać każdy może – Andrzej Pilipiuk (eb 13.04) Patrz wyżej 🙂 To już kiedyś też czytałem ale nie zaszkodzi przypomnieć.

13 Za garść czerwońców – Robert Foryś,(eb 18.04) taka stylizowana na historyczną z domieszką fantasy. Lekkie łatwe i przyjemne. Dzieje się w Warszawie i Gdańsku a czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej, morderstwa, intrygi problemy rozwiązywane przy pomocy szabli, ale i magia, wampiry i inne duchy. Skojarzenia z Ryxem Wollnego są dość oczywiste, trochę inny styl ale podobieństw wiele.

14 Początek nieszczęść królestwa – Robert Foryś (eb 24.04) Drugi tom serii W służbie ich Królewskich Mości i dalsze przygody instygatora królewskiego Joachima Hirsza. Pierwszy tom był ciekawszy. Mam wrażenie że książka i pomysł miał potencjał ale nie został wykorzystany. Można to było napisać lepiej, ciekawiej.

15 Rublowka – Walerij Paniuszkin (eb 20.06) Ciekawe i miejscami zaskakujące. Jednak Rosja to stan umysłu a Rublowka to Rosja do potęgi. Czyta się fajnie i pozwala trochę lepiej zrozumieć Rosję.

16 Pan raczy żartować Panie Feynman – Richard p. Feynman (ebook 21.06) czyli anegdotki i sytuacje z życia jednego z wielkich fizyków XX w. Jednego z twórców bomby atomowej z Los Alamos, noblisty i gościa z niezłym poczuciem humoru. Wciąga i czyta się naprawdę szybko. Nic tylko polecić, rewelacja.

17 Sprawa Salzmanna- Monika Kassner (papier 178 str. 29.06) Takie lekkie czytadełko kryminalne. Dodatkowy plus za umieszczenie akcji w Świętochłowicach i napisanie dialogów po śląsku. Lekkie łatwe i przyjemne, miło się czyta ale trochę zbyt krótkie i łatwe.

18. Karpie Bijem – Andrzej Pilipiuk (e-book 416 stron 7.08) lekkie i niezbyt wymagające, czyta się szybko i przyjemnie ale niewiele zostaje. Tutaj mamy szansę poznać żonę Wędrowycza i to chyba takie ciekawsze opowiadanie, te z gołębiami też ma jakiś pomysł. Ogólnie to można czas spożytkować lepiej niż na lekturze tej książki ale gorzej też można. Fanów zachęcać nie trzeba, nie fanów 9 już tom raczej nie zachwyci.

Jeszcze Może Załopotać – Robert M. Wegner – (e-book 85 stron 10.08 )opowiadanie osadzone w świecie Meekhanu wydane z okazji Polconu, koło 100 stron więc całkiem długie jak na opowiadanie, prequel i jak to u Wegnera niezłe i bardzie fajnie się czyta. Za krótkie na pełną książkę więc bez kolejnego numeru

19 Opowiadania nominowane do nagrody Zajdla za rok 2018 (e-book 250 ~10.IX) dwa pierwsze opowiadania Chodorowskiej są całkiem niezłe, ciekawe, inne, mogą się podobać. Chociaż w drugim (Jeden spalony rzut) zastanawiałem się o co tam właściwie chodzi ale to taki raczej twist na koniec. Pierwsze też ciekawe, no widać niezły pomysł. Trzecie czyli Detektyw Fik i sprawa mechanicznego skafandra podobało mi się z tego zbioru chyba najbardziej. Ciekawe, bardzo fajnie napisane lekko się czyta a przy tym znowu coś nowego. To polecam najbardziej. Dalej było gorzej, przy Molochu miałem wielki WTF? Za dziwne, w tym już zdecydowanie nie wiadomo o co biega, no niekoniecznie. Ostatnie czyli to które otrzymało Zajdla to Pierwsze Słowo Marty Kisiel. No i jakoś nie uważam żeby było najlepsze. Mocno pesymistyczne zdecydowanie nie moje klimaty, no nie podobało mi się.

20 Bułgaria Złoto i Rakija – Magdalena Genow (ebook 311 str ~11.IX) Książka o Bułgarii (tam byłem na urlopie więc dla klimatu) ale nie przewodnik a taki zbiór opowiadań wprowadzających w klimat kraju. Bardzo przyjemna lektura i zdecydowanie zachęca do odwiedzin. Nie zostaje zbyt wiele ale jako wakacyjna lektura się spokojnie nadaje.

21 Mafia na Wojnie – Newark Tim (ebook 304 str ~12.IX) Książka na temat współpracy mafiozów z armią aliancką podczas ataku na Sycylię pod koniec drugiej wojny światowej. Mieszane uczucia mam po lekturze. Bardzo dużo informacji ale brakuje krytycznego spojrzenia autora. Podaje pewne informacje z jednego punktu widzenia a potem sprzeczne z drugiego. Kilka tematów jest naprawdę ciekawych jak historia Mafii Sycylijskiej i walki z nią za czasów Mussoliniego czy jak udało się amerykańskim mafiozom wejść w kontakt z przedstawicielami armii.

22-24 Gambit Hetmański – Robert Foryś (ebook – 3 części/tomy razem 1080 str ~15.IX) Powieść przygodowa osadzona w Polsce szlacheckiej za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Akcja skupia się głównie na kobietach stojących za Sobieskim, i Michałem Korybutem Wiśniowieckim oraz jednym szlachcicu pomiędzy nimi. Dzieje się dużo, napisane całkiem przyjemnie i jak zbytnio nie szukamy nieścisłości historycznych daje sporo frajdy.

25 Mity II wojny światowej – Lopez Jean, Wieviorka Olivier (ebok 448 26.12) Zbiór opowiadań czy też esejów opisujący różne mity na temat II wojny światowej. Mimo że książka stara się pisać bezstronnie to widać że historycy to Francuzi i ich punkt widzenia jest franuskocentryczny. To są mity obecne częściej we Francji i okolicach, mnie raziło całkowite pominięcie w kilku rozdziałach udziału Polaków.  Na przykład bitwa o Monte Cassino gdzie wspomniano tylko udział Francuzów. Serio?? To samo rozdział ostatni o konferencjach ustalających porządek Europy i Świata po zakończeniu wojny. W tym rozdziale autor przekonuje siebie i czytelników ze alianci zrobili cokolwiek  aby powstrzymać Stalina, niestety niezbyt mu się to udaje. Książka napisana jest całkiem przyjemnie, lekko wchodzi i porusza wiele tematów.  Minusem czasami jest że zbyt wiele tematów. Należy też zwrócić uwagę że pisali to Francuzi dla innych francuzów. Poza tymi zastrzeżeniami kilka rozdziałów jest całkiem ciekawych, szczególnie te o pozaeuropejskich teatrach działań oraz np. o waffen SS czy Wunderwaffe.

przerwane w trakcie:

Cyberiada – Lem – (e-book 411 stron, stan 21% na 10.08) No tego chyba nie trzeba przedstawiać

Para w ruch – Terry Pratchett (papier str 60/ 426 na 8.04) kolejny tom Świata Dysku. Okazuje się że jednak tego jeszcze nie czytałem. Tym razem o parowozach. Ocena na biblionetce jest, a jakoś w pamięć nie zapadło. No to będzie lektura przypominająca 🙂 Chwilowo lektura zarzucona.

Irak. Piekło w raju – Paweł Smoleński – (e-book 296 stron, 46% na listopad 2019) najlepiej tą książkę opisują słowa „ciężka lektura”. Miejscami brutalne opisy zdarzeń za panowania Saddama i tego jak sami Irakijczycy zachowywali sie podczas jego rządów i już po jego upadku. Chwilowo zarzucona.

Teraz decyzja co następne 🙂

2read:

  • Król – Szczepan Twardoch
  • Chrobot – Tomasz Michniewicz

Zamykam tą stronę, tytuły do przeczytania przechodzą oczywiście na następny rok. Oby udało przeczytać się więcej.