Dortmund 2019 Weihnachtsstadt

Tym razem zawitałem do Dortmundu na Weihnachtstadt czyli duży jarmark świąteczny. Dlaczego akurat tam? Okazało się bowiem że z Pyrzowic czyli lotniska w okolicach Katowic jest sporo lotów do wspomnianego Dortmundu. Bo moim zdaniem 4 zestawy lotów, tam i z powrotem,  w ciągu dnia to jest dużo. Przy takiej ilości lotów są szanse na tanie bilety oraz można zrobić typową jednodniówkę. Wylot wcześnie rano, w moim przypadku 6:45-8:20 a lot powrotny w godzinach 20:00-21:45. Lotnisko w Dortmundzie jest blisko miasta więc i jest krótki. Niestety wylot 6:45 oznacza że na lotnisko trzeba być tak w okolicach 5, jeszcze dojazd i szybkie ogarnięcie się i mamy pobudkę o 4. To boli! No ale za to mamy cały dzień w mieście leżącym ponad 900km od Katowic w cenie poniżej 100 zł za bilety w obydwie strony.

Sam Dortmund nie jest szczególnie ciekawy jako miasto. Najważniejsze miejsca do zobaczenia związane z piłką to stadion Borusii Dortmund oraz muzeum Piłki. Poza tym mamy jeszcze Dortmunder U czyli Centrum Sztuki i Kreatywności, muzeum przemysłowe czy Westfalenpark. Z Dortmundera U jest niezły widok na miasto, są wystawy więc warto odwiedzić. Stadion czy muzeum jak ktoś jest fanem piłki też warto odwiedzić. No i z atrakcji to by było na tyle. Poza tym centra handlowe i dużo sklepów w centrum. No ale głównym celem mojej wycieczki był jarmark świąteczny czy jak to tam zwią Weihnachtsstadt Dortmund. No i tutaj zdecydowanie było warto. Po pierwsze bardzo duża choinka (45m), wszystkie budki ładnie przystrojone i oświetlone. Jarmark jest rozrzucony po kilku placach i ulicach w centrum. Dzięki temu mimo że jest duży to poruszanie się po nim jest łatwe. Nie trzeba odwiedzić wszystkich części bo większość stoisk się powtarza. Najważniejsze to grzane wino podawane w kubkach przygotowanych specjalnie na ten jarmark. Poza tym pierniki, owoce zalewane czekoladą, prażone bakalie i sporo innych. Niemieckie jarmarki mają lepszy klimat niż te na których byłem w Polsce. Ciężko to wytłumaczyć ale większość polskich jarmarków to w dużej części tandeta. Więc jak będziesz miał okazję wybrać się do większego miasta niemieckiego w okolicach końca listopada/grudnia to polecam.

Zdjęcia tam gdzie zwykle czyli na albumie w G Photos.

2 uwagi do wpisu “Dortmund 2019 Weihnachtsstadt

 1. Bardzo podobne refleksje jeśli chodzi o porównanie Polska-Niemcy po odwiedzinach na jarmarkach w Berlinie i Dusseldorfie. Mam wrażenie, że te ich są bardziej ŚWIĄTECZNE. U nas właściwie co chwile (mieszkam w Krakowie) są na rynku jakieś budy, w których niezależnie od pory roku jest prawie to samo, czytaj: kierpce, oscypek, haribo i kiełbasa z grilla. U Niemców jednakowoż przeważa klimat bożonarodzeniowy.

  PS Dobry pomysł na wycieczkę!

  Polubienie

 2. No właśnie mam podobne wrażenia. Byłem we Wrocławiu, Krakowie oraz na kilku mniejszych i w większości przypadków to jest takie nijakie. Najbliżej klimatycznie było chyba na jarmarku na NIkiszowcu w Katowicach. Jarmark niewielki bo i dzielnica mała, krótki bo tylko jeden weekend, ale ten jako jeden z nielicznych ma w sobie to coś.
  Kiedyś (pamięć zewnętrzna podpowiada że w 2012) byłem w Dreźnie na jarmarku świątecznym i było podobnie jak w Dortmundzie. Czyli jarmark był podzielony na kilka części i naprawdę robił wrażenie. Wszystko ładnie przystrojone, pełno ludzi i zero tandety.

  Na pomysł wpadłem jak zobaczyłem ile jest lotów do Dortmundu i w jakich cenach 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s