Zdjęcia z tagami GPS część 2

Dzisiaj cześć druga tutoriala w którym przeprowadzę was przez dopisanie do zdjęć tagów GPS. Jak w poprzednim wpisie napisałem, potrzebujemy zdjęć oraz zapisu ścieżki GPS. Do połączenia używam programu GeoSetter bo jest całkiem przyjemny w użyciu, daje niezłe rezultaty i pozwala przetestować ustawienia np. jeżeli mieliśmy ustawiony zły czas w aparacie.

Zakładając że mamy już zainstalowany program GeoSetter uruchamiamy go i możemy rozpocząć od zmiany języka na polski. Następnie jeżeli nie widać mapy wchodzimy w ustawienia i w opcjach tak jak na zrzucie poniżej wpisujemy „http://www.geosetter.de/map_google.html”.

Potem otwieramy katalog ze zdjęciami przez menu zdjęcia i otwórz katalog (ctrl + O). Następnie importujemy ścieżkę w postaci pliku GPX lub innego kompatybilnego a program wspiera naprawdę wiele różnych formatów. Kolejny krok to wybranie z menu zdjęcia opcji „Synchronizuj z danymi plików GPS” (ctrl + G). Pojawia się okienko jak poniżej:

Jadąc od góry, pierwsze cztery opcje to wybór trasy GPS do której zamierzamy synchronizować zdjęcia. Jeżeli wybraliśmy wcześniej plik to wystarczy zaznaczyć synchronizuj z widocznymi trasami. Drugi punkt jest istotny jeżeli podczas wycieczki weszliśmy do jakiegoś budynku jak np. muzeum czy zamek z piwnicami i z pewnego czasu nie ma danych GPS, wtedy warto zaznaczyć opcję drugą. Następny punkt jest istotny, bo cała idea synchronizacji polega na tym że wiemy o której dokładnie godzinie było zrobione zdjęcie i na tej podstawie program łączy to z danymi GPS. Dlatego ta część jest taka istotna. Na zrzucie jeszcze wpisane są dodatkowe minuty i sekundy aby synchronizacja była precyzyjniejsza (w moim aparacie jak widać czas nie był ustawiony zbyt dokładnie). Zaznaczenie opcji „dodaj wartość przesunięcia do daty wykonania EXIF” zrobi dokładnie to co opisuje :). Po naciśnięciu przycisku Ok program postara się dopasować dane GPS do wskazanych zdjęć. No i teraz pewna cecha tego programu się okaże całkiem przydatna, mianowicie tagi GPS są zapisywane tymczasowo. Jeżeli okaże się że mamy zły czas i dane GPS są przypisane niepoprawnie możemy poprawić ustawienia czasu i zobaczyć na mapie czy przypisane dane lokalizacyjne są poprawne. I tak aż do skutku. Jeżeli uzyskiwane wyniki są złe to po prostu nie zapisujemy tagów w plikach. Natomiast jeżeli tagi są przypisane poprawnie to należy je zapisać do plików, menu Zdjęcia i wybieramy opcję zapisz zmiany (ctrl + S) i wtedy zapisane zostaną tagi w całym otwartym katalogu, lub zapisz zmiany w wybranych plikach (shift + ctrl + S) i wtedy zostaną zapisane tagi tylko w zaznaczonych plikach. I w taki oto sposób mamy zdjęcia z zapisanym miejscem gdzie zostały zrobione. Albumy typu google  photos czy inne flickry wykrywają tagi GPS i pokazują je podczas wyświetlania. Program Picasa od Gugla również ładnie je pokazuje, tak wiem już nie jest wspierana ale do zarządzania zdjęciami oraz szybkich poprawek typu wyprostuj, przytnij popraw balans bieli nadaje się nadal bardzo dobrze.

5 uwag do wpisu “Zdjęcia z tagami GPS część 2

 1. Co ciekawe gdy zrobimy kilka granicznych zdjeć telefonem i wgramy je do Google Photos sam Google dla pozostałych zdjeć z aparatu bez osadzonej lokalizacji, ale z dobrym czasem, wgranych także na Google Photos wywnioskuje pozycje na mapie. Więc jeżeli komuś zależy na ogólnej pozycji wystarczy jak zrobi kilka ogólnych zdjeć telefonem, bez zapisywania całej ścieżki. I tak będzie miał porządek.

  Polubienie

 2. Eee, to teraz już wiem jak to jest, że część moich zdjęć zrobionych lustrzanką ma tagi GPS, a inne nie – po prostu te, które mają, są przeplecione ze zdjęciami zrobionymi komórką i znajdują się w albumie Google Zdjęcia. Te, które nie są, nie mają tych tagów.

  Człowiek uczy się całe życie 😉

  Polubienie

 3. Hej, mam do Ciebie pewne pytanie, na które pewnie znasz odpowiedź. Przeszukałam Google’a i za cholerę nie mogę pojąć co i jak w kwestii odstępów między akapitami. Od jakiegoś czasu prowadzę drugi blog na stronie firmowej. Opublikowałam post, który zawiera punktory, które są strasznie brzydko sklejone :/ Za nic mogę ich rozdzielić, Enter nie pomaga, Shift + Enter też nie. Wiesz może jak to rozdzielić w edytorze wizualnym albo tekstowym za pomocą znacznika?
  http://wymowne.pl/czy-poprawiac-ludzi-ktorzy-robia-bledy-jezykowe/

  Normalnie można zjechać enterem na dół w zwykłych zdaniach, ale przy punktorach nic nie działa. Próbowałam znacznika: , ale nie wiem jak tego poprawnie użyć, zmieniło mi cyfrę z 2 na 1 :/
  Jak wstawić ten cholerny odstęp?

  🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s