Zdjęcie stockowe

Jakiś czas temu założyłem sobie konto na serwisie sxc.hu, na którym można umieszczać, a co ważniejsze używać za darmo zamieszczone na nim zdjęcia. Nawet kilka zdjęć zdarzyło mi się tam wrzucić. No i właśnie patrze i okazuje się że moje zdjęcia w paru miejscach zostały użyte, np we wprost, czy też okazało się że Świętochłowice ktoś pomylił z Wałbrzychem (ale to chyba jakaś farma linków). No ale w sumie chodzi mi o taką sytuację, że jeden Włoch zamieścił sobie na flickrze moje zdjęcie jako własne, no i znowu to na pewno nie jest Emilia Romagna :D. sxc.hu to niby stock z darmowymi zdjęciami ale to jednak jest trochę dziwne. Jakieś pomysły co z tym dalej zrobić?

14 uwag do wpisu “Zdjęcie stockowe

 1. Twoje linki do google’a coś mi nie chcą działać.

  O ile przypadkiem nie wyraziłeś zgody na dowolne wykorzystanie swoich zdjęć przez sam fakt wrzucenia ich na sxc.hu (nie czytałem ich ToS), to możesz próbować walczyć. Flikr jest amerykański (należy do yahoo), więc ich możesz postraszyć… DMCA: http://picturedefense.blogspot.com/p/yahoo.html

  Więcej informacji (choć w mocno rozwleczonej formie) masz tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=OQR-CAr0-s8

  Tyle że zacząłbym od przestudiowania dokładnie ToS, bo może się okazać, że zdjęcia są wykorzystane jak najbardziej legalnie.

  Polubienie

 2. @Dandys może przeczytaj jednak wpis przed zadawaniem takich pytań?

  ale co tam odpowiem,
  Dlaczego gościu twierdzi że zdjęcie które zrobiłem ja, zrobił on i daje sobie prawo do dysponowania nim, bo tak rozumiem określenie „Request to license Abboretti Massimiliano’s photo”

  Polubienie

 3. @Tomek (TrashTheLens)
  licencja brzmi coś w stylu:
  We hereby grant to You a non-exclusive, non-transferable license to use the Image on the terms and conditions explained in this Agreement and on the Image preview page FREE OF CHARGE.

  dalej też jest fragment:

  SELLING AND REDISTRIBUTION OF THE IMAGE (INDIVIDUALLY OR ALONG WITH OTHER IMAGES) IS STRICTLY FORBIDDEN! DO NOT SHARE THE IMAGE WITH OTHERS!

  czyli jednak użycie niezgodne z TOS,

  Polubienie

 4. @Tomek (TrashTheLens)
  ależ ta sytuacja bardziej mnie bawi, niż cokolwiek innego 🙂

  przy okazji niektóre modele Leici to jest to samo co panasonic, tylko firmware i logo inne lx3 i lx5 to ten sam sprzęt co Leica d-lux 4 i d-lux 5
  no ale jednak seria lx panasonica to jest znacznie lepszy sprzęt niż lz2, wiem bo teraz się przesiadłem właśnie na lx5

  Polubienie

 5. oo to nie zwróciłem uwagi że ten model jest na film, Leica raczej nie leżała w kręgu moich zainteresowań 🙂
  mnie bardziej bawi że zdjęcie było wg. niego zrobione we Włoszech w Emilii Romagnii, a zapewniam że ta ulica leży w trochę innym miejscu Europy

  Polubienie

 6. Tak więc można zgłosić naruszenie DCMA.
  O ile się nie mylę, można zgłosić naruszenie DCMA niezależnie od licencji udzielonej innym podmiotom (sxc), można zgłosić niezaleznie od wszystkiego, nawet od tego czy posiadamy prawa do utworu 😀
  W każdym razie – daj znać jak to będzie z tymi Twoimi zdjęciami!

  Polubienie

 7. Ech, Flickr; ludzie masowo zamieszczają tam cudze zdjęcia, na dodatek ustawiając licencję Creative Commons bo tak fajniej. A zgłaszanie DCMA działa: ja przetestowałem na Facebook, bo się wkurzyłem że wzięli zdjęcie na CC i nawet nie podpisali.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s