Wybory

Będzie wyjątek i poruszę temat polityczny.
Po podliczeniu wyników z 93,05% obwodów PKW podała następujące wyniki:

 • Platforma Obywatelska 38,97% (206 mandatów)
 • Prawo i Sprawiedliwość 30,04% (157 mandatów)
 • Ruch Palikota 9,94% (40 mandatów)
 • Polskie Stronnictwo Ludowe 8,55% (30 mandatów)
 • Sojusz Lewicy Demokratycznej 8,19% (26 mandatów)
 • Polska Jest Najważniejsza 2,18% (nie weszła do sejmu
 • Nowa Prawica 1,06% (nie weszła do sejmu
 • Komitet wyborczy Mniejszość Niemiecka 0,21% (1 mandat)

Największą niespodzianką są chyba wyniki Palikota i SLD. Dla SLD bycie najmniejszą partią w sejmie to porażka, a tłumaczenia Napieralskiego że byli atakowani ze wszystkich stron są śmieszne. Chyba będzie zmiana na fotelu przewodniczącego. Znowu Palikot osiągnął wynik o jaki bym go nie podejrzewał, 3 siła w sejmie i 14 mandatów więcej niż SLD to jest duże osiągnięcie. Zobaczymy kto z tej partii wyląduje w sejmie i co sobą pokażą. Wyniki PO i PiS nie są jakąś większą niespodzianką, ale komentarz Kaczyńskiego o Budapeszcie był dla mnie pewną zagadką. Budapeszt w tej wypowiedzi kojarzył się raczej z rokiem 56 a nie z aktualną sytuacją na Węgrzech. Chociaż to jest pierwszy przypadek po 89 roku w którym partią rządząca wygrała kolejne wybory i ma szanse na utworzenie kolejnego rządu. Dotychczas żadnej partii nie udało się taka sztuka. No teraz tylko czekać na wyniki końcowe, biorąc pod uwagę że to są wyniki z 93% obwodów wyborczych zmiany będą raczej kosmetyczne. No i później zobaczymy czy rządzić nadal będzie koalicja PO-PSL. Przy okazji jako ciekawostkę można podać wynik Kutza w okręgu 80 ponad 60% głosów.

2 uwagi do wpisu “Wybory

 1. Zmiana będzie, już Grześ wczoraj mówił, że zabiera zabawki i zawija się. No trudno, a może nie . Palikot zrobił dużą konkurencję dla SLD, można powiedzieć, że jest bardziej lewicowy niż sojusz lewicy…. Fajnie, że ma tyle miejsc w sejmie, teraz tylko patrzeć jak to rozegra, będzie śmiesznie i żałośnie czy może coś się ruszy. Szczere trzymam za niego kciuki, mam nadzieję, że nie będzie zawodu.

  Polubienie

 2. Ja w sumie za Grzesiem nie będę tęsknić, zawsze wydawał mi się śliski bez własnych poglądów. Wychodzi że Kalisz (przymierza się do przejęcie stołka)[http://www.rp.pl/artykul/2,731142-Kalisz–wspolpraca-SLD-i-Palikota-potrzebna.html], zobaczymy co z tego wyjdzie. Bo jakoś do Kalisza mam więcej szacunku, widać że ma jakąś wiedzę i nie drażni. Nawet jak się z nim nie zgadzam to go mogę spokojnie wysłuchać, co przy politykach nie jest częste :).

  Co do Palikota, hmm to mam mieszane wrażenia, zaczął dobrze ale potem za bardzo uwierzył w swoją nieomylność. Ma problem ze współpracą i kompromisem. Ale z nim w sejmie i jego partią może być ciekawie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s